W 4 tygodniu ciąży w organizmie zachodzi wiele zmian, choć kobieta bardzo często nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że doszło do zapłodnienia. Na początku pierwszego trymestru może dojść do niewielkiego krwawienia implantacyjnego, które często mylone jest z miesiączką, stąd czasami problemy z określeniem wieku płodu bądź zorientowaniem się, że doszło do zapłodnienia.

Pierwsze tygodnie ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to czas, w którym w ciele kobiety zachodzi bardzo wiele zmian, choć ona bardzo często jeszcze nie jest tego świadoma. Zapłodnione jajo zagnieżdża się w śluzówce macicy po około tygodniu od zapłodnienia. Blastocysta (zapłodniona komórka jajowa) staje się wówczas embrionem i ma wielkość ziarnka maku. Następnie jego komórki łączą się z krwiobiegiem matki, co daje początek kosmówce, która z kolei w przyszłości stanie się łożyskiem. Na tym etapie matka zwykle nie odczuwa charakterystycznych objawów. Do kolejnych zmian dochodzi ok. 22 dnia ciąży, wówczas niewielkie wypukłe plamki na piersiach mogą stać się bardziej widoczne. Są to ujścia gruczołów, które powodują, że brodawka jest miękka oraz przygotowują piersi matki do karmienia dziecka.

Krwawienie implantacyjne

W czwartym tygodniu ciąży może, choć nie musi, dojść do niewielkiego krwawienia, tzw. krwawienia implantacyjnego, które pojawia się na skutek zagnieżdżenia się w macicy zarodka. Plamienie występuje zwykle u kobiet, które są wyjątkowo wrażliwe na zmiany hormonalne. Krwawienie bardzo często mylone jest ze skąpą miesiączką, dlatego kobieta może sobie nie zdawać sprawy, że doszło do zapłodnienia, a występująca przypadłość jest objawem ciąży. Jeśli jesteś zainteresowana, przeczytaj więcej o czwartym tygodniu ciąży na blogu Superkoszyk.pl.

Dzielenie się komórek wewnętrznych embriona

Każda ciąża tydzień po tygodniu wprowadza wiele zmian w organizmie kobiety. Około 4 tygodnia dochodzi również do utworzenia się pęcherza płodowego, który później wchłonie układ pokarmowy dziecka. Wewnętrzne komórki embrionu dzielą się wówczas na trzy warstwy, z których każda z nich odpowiedzialna jest za wykształcenie się poszczególnych organów wewnętrznych i układów:
pierwsza warstwa – mózgu, układu nerwowego,
druga warstwa – płuc, układu pokarmowego,
trzecia warstwa – szkieletu, mięśni, układu krwionośnego.