obChoroby przenoszone drogą płciowa to wciąż żniwo, zbierające swoje ofiary wśród osób, które nie poddają się regularnym badaniom. Bezpieczny seks to nie tylko zabezpieczenie przed niechcianą ciążą ale również – zadbanie o nasz organizm pod kątem niebezpiecznych chorób przenoszonych drogą płciową. Jednym z poważniejszych schorzeń jest chlamydia, które dotyka osoby aktywne seksualnie, a konsekwencji może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Co to jest chlamydia?

Mówiąc dość potocznie chlamydia to szczep bakterii, który może być odpowiedzialny za wiele niebezpiecznych chorób. Najpopularniejszą odmianą chlamydii jest Chlamydia trachomatis, która w swoich konsekwencjach prowadzić może do bezpłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn ale również – powodować poważne powikłania ciąży i uszkadzać płód. Choroba ta przenoszona jest drogą płciową, podczas stosunku seksualnego. Choć zazwyczaj infekcja ta w początkowym stadium przebiega bez charakterystycznych i widocznych objawów prowadzi do bezpłodności oraz niebezpiecznych i bolesnych stanów zapalnych narządów rodnych.

Chlamydia jest chorobą, która w szczególności dotyka osoby młode, dopiero rozpoczynające swoją aktywność seksualną. Faktem jest bowiem, że osoby wchodzące w tematy tabu najczęściej nie zdają sobie faktu z niebezpieczeństw, jakie mogą wiązać się wskutek odbywania stosunków seksualnych bez zabezpieczeń. Zdarza się, że nosiciele chlamydii przez wiele lat nie zdają sobie sprawy z tego, ze są zakażeni, nieświadomie narażając na chorobę partnera seksualnego.

Objawy chlamydii

Chlamydioza jest choroba, która nie zawsze daje o sobie znać w charakterystyczny sposób. Zdarza się bowiem, że przez bardzo długi czas przebiega bezobjawowo, aby później uderzyć w nasz organizm ze zdwojoną siłą. Charakterystycznym objawem chlamydiozy jest ostry ból, który towarzyszy nam podczas oddawania moczu. U kobiet pojawić mogą się krwawienia międzymiesiączkowe czy bóle podbrzusza nasilające się podczas kontaktu seksualnego. Objawy chlamydii nie zawsze są jednak na tyle jednoznaczne, byśmy samy mogli określić ich przyczynę i każdy z nich powinniśmy niezwłocznie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.