Nieprzyjemny zapach z ust może być nie tylko przyczyną braku odpowiedniej higieny jamy ustnej ale również – głównym objawem poważnego schorzenia nazywanego pospolicie refluksem. Jest to poważne i coraz powszechniej występujące na całym świecie schorzenie. Szacuje się, że ówcześnie refluks dotyka aż 20 procent populacji, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Co to jest refluks?

Refluks, a mówiąc ściśle choroba refluksowa przełyku to dotykająca społeczeństwo coraz powszechniej choroba, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Konsekwencją tego może być wspomniany nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust czy całkowity brak apetytu. Nieleczony refluks może prowadzić do niebezpiecznych uszkodzeń przełyku i stanów zapalnych, które w swojej konsekwencji prowadzić mogą do niebezpiecznego schorzenia, jakim jest przełyk Barretta, który może bezpośrednio predysponować do nowotworów przełyku.

Refluks to choroba, która daje o sobie znać zazwyczaj szeregiem charakterystycznych objawów. Najpopularniejszymi z nich jest silne i nieustające pieczenie przełyku, ból zlokalizowany w okolicy około sercowej, częste odbijanie się oraz piekąca zgaga. Zdarzać może się również, że w momentach nasilonego refluksu dochodzi do zwracania spożytej przez nas treści pokarmowej. Dochodzi do tego najczęściej wskutek intensywnego dźwigania czy zbyt obfitych posiłków.

Przyczyny refluksu

Mimo, że przyczyn refluksu może być stosunkowo sporo, najpopularniejszym z nich jest zwiotczenie mięśnia zwieracza, znajdującego się w przełyku. Pośrednią przyczynią cofania się treści żołądkowej do przełyku może być ciąża. Zdarza się, że zaburzenia mięśnia przełyku wywołane mogą być również poprzez nawyki żywieniowe – refluks może być bowiem spowodowany poprzez picie zbyt dużych ilości kawy, czy palenie tytoniu. Jego przyczyną może być również przepuklina rozworu przełykowego i przyjmowanie niektórych leków, a w szczególności doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Refluks jest uciążliwą chorobą, z którą możemy walczyć. W szczególności zalecane jest leczenie farmakologiczne, a w skrajnych przypadkach zabiegi chirurgiczne, choć najprostszym sposobem leczenia refluksu jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego codziennego życia.