Choroby cywilizacyjne dotyczą coraz większego odsetka społeczeństwa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś z naszej rodziny lub znajomych cierpi lub będzie cierpiał na jedną z tych przykrych przypadłości. Może nawet my sami. Dlatego powinniśmy posiadać podstawową wiedzę na temat danej choroby, aby w razie potrzeby móc pomóc sobie lub takiej osobie. Jedną z najbardziej powszechnych chorób XXI wieku jest cukrzyca.

Kiedy metabolizm glukozy zawodzi

Cukrzyca jest chorobą, w której organizm w niewłaściwy sposób spala cukier, czyli glukozę. Jest ona głównym paliwem dla naszych komórek, niezbędnym do funkcjonowania organizmu. Dostarcza komórkom życiodajną energię. Oczywiście glukoza musi mieścić się w określonej dla człowieka normie. Niedobór bądź nadmiar może mieć tragiczne skutki. Po każdym posiłku poziom cukru we krwi znacznie wzrasta i potrzebna jest jego redukcja. Wówczas do akcji przystępuje trzustka, która produkuje specjalny hormon, insulinę, aby ta obniżyła glukozę do normalnego poziomu. Niestety zdarza się, że trzustka wytwarza insulinę w nieodpowiednich ilościach lub jej działanie jest wadliwe a tkanki reagują na nią nie tak jak powinny. Wówczas mamy do czynienia z cukrzycą, a dokładniej z cukrzycą typu drugiego. Niedobór insuliny prowadzi do utrzymywania się wysokiego stężenia glukozy we krwi, co może uszkadzać inne narządy m.in. serce oraz nerki, a także powoduje inne przykre powikłania. Znacznie rzadziej spotykaną jest cukrzyca typu pierwszego. W tym przypadku trzustkowe komórki beta nie produkują insuliny. Dlatego chorzy na ten typ cukrzycy są na stałe uzależnieni od insuliny.

Jak żyć i radzić sobie z cukrzycą

Przede wszystkim zadbać o zdrową dietę i prawidłową wagę. Otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń metabolizmu. Każdy chory zawsze pod ręką powinien mieć glukometr i sprawdzać kilka razy dziennie, zwłaszcza po posiłku, poziom cukru we krwi. Warto mieć przy sobie także słodką przekąskę, która w razie spadku cukru, szybko uzupełni naszą energię. Sama cukrzyca nie boli. Natomiast potrafi uprzykrzyć życie i przyczynia się do niebezpiecznych powikłań. Wśród nich najczęstszymi są choroba wieńcowa czy stopa cukrzycowa, która może prowadzić do martwicy palców stóp lub śródstopia.