Znamiona, które zmieniają swój rozmiar lub swędzą mogą sugerować pojawienie się nowotworu. Należy je wyciąć operacyjnie i zbadać w badaniu histopatologicznym. Zmiany o typowym wyglądzie usuwa się laserowo.

Wycinanie znamion

Atypowe zmiany skórne, takie jak znamiona, mogą przekształcić się w nowotwór skóry – czerniaka. Przebarwienie, które zmienia swój wygląd, np. powiększa objętość lub pogrubia, może okazać się groźne. Także pojawienie się nadżerki, stanu zapalnego, swędzenia bądź krwawienia, wymaga interwencji lekarskiej, która obejmuje np. wycinanie znamion. Jest to chirurgiczne usuwanie zmian skórnych w trakcie operacji. Zanim dojdzie do jej wykonania, podawane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg operacyjny trwa około kilkunastu minut. Pacjent jest podczas niego przytomny. Po zakończeniu operacji na miejsce, w którym było znamię, są zakładane szwy. Ich część jest zdejmowana po 7 dniach od zabiegu, a po 14 dniach usuwane są pozostałe. Chirurgiczne wycięcie znamienia umożliwia zbadanie tkanek w badaniu histopatologicznym. Dzięki niemu można sprawdzić, jaki charakter ma zmiana: złośliwy (czyli nowotworowy) czy też łagodny.

Usuwanie znamion laserem

Laserowe usuwanie znamienia można zastosować w przypadku plam i przebarwień, które mają typowy wygląd. W ten sposób usuwa się także głęboko położone w skórze zmiany. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, w postaci zastrzyku lub maści. Po upływie kilkunastu minut, gdy znieczulenie zacznie działać, specjalista stosuje tzw. strzały laserem. Wiązka światła z urządzenia ma bardzo dużą energię, która sprawia, że znamię odparowuje. Usunięcie zmiany trwa około kilku minut, w zależności od tego, jakiej jest wielkości. Większe przebarwienia lub brodawki są wypalane podczas kilku zabiegów. Należy pomiędzy nimi zrobić 4-8 tygodniową przerwę. Po laserowym usunięciu znamienia nie trzeba stosować szwów. Nie pojawia się krwawienie, a blizny powstają niezwykle rzadko.