Diabetycy powinni stosować zbilansowaną dietę, która zwykle dostarcza prawidłowych ilości witamin i minerałów. Jednak leki przyjmowane przez cukrzyków mogą zachwiać ich poziomem. Wtedy warto sięgnąć po suplementy – najlepiej pod kontrolą specjalisty.

Samokontrola w cukrzycy

Samokontrola to bardzo ważny element terapii cukrzycy. Obejmuje m.in. kontrolowanie poziomu cukru, który mierzy się glukometrem wykorzystując lancety, nakłuwacze i paski do glukometru (np. paski Accu chek active). Równie istotna jest zbilansowana dieta, bardzo podobna do tej zalecanej zdrowym osobom. Różni się jedynie zmniejszoną ilością cukrów prostych w diecie.

Magnez w diecie cukrzyka

Osoby chore na cukrzycę często cierpią na inne dolegliwości, np. nadciśnienie lub chorobę wieńcową. Leki stosowane w terapii tych schorzeń mogą wpływać negatywnie na poziom magnezu, a także sodu i potasu. Są one odpowiedzialne m.in. za nastrój, pracę serca oraz funkcjonowanie mięśni. Aby uzupełnić poziom pierwiastków, diabetycy mogą przyjmować suplementy diety. Powinno się to jednak odbywać tylko w przypadku, kiedy pojawią się dolegliwości mogące wskazywać na niedobór tych związków. Są to np. kołatania serca lub skurcze w mięśniach. Ważne, aby ilość minerałów przyjmowana w tabletkach była kontrolowana przez specjalistę. To istotne ze względu na wielość leków, które przyjmują cukrzycy i możliwe interakcje między nimi a suplementami diety.

Witaminy antyoksydacyjne dla cukrzyków

Cukrzyca to choroba, która uszkadza komórki nerwowe i naczynia krwionośne. Zwiększa też produkcję wolnych rodników odpowiedzialnych za szybsze starzenie się organizmu. Istnieją jednak witaminy – antyoksydanty, które hamują działalność wolnych rodników: A, C i E. Ich suplementacja powinna korzystnie wpłynąć na zdrowie cukrzyków. Przy uzupełnianiu poziomu tych witamin warto pamiętać, by wybierać preparaty przeznaczone dla diabetyków bądź te bez dodatku glukozy. Należy też zwrócić uwagę na ilość zażywanych środków farmakologicznych. Ważne, by nie mieszać kilku preparatów multiwitaminowych. Witaminy łatwo jest bowiem przedawkować. Prowadzi to do poważnych konsekwencji ze strony wątroby oraz układu nerwowego. Kuracja suplementami nie powinna przekraczać 3 miesięcy. Po tym czasie organizm może się przyzwyczaić do sztucznie podawanych witamin. Zmniejsza to ich wchłanianie z pożywienia.

Odchudzanie u cukrzyka – niebezpieczne suplementy

Diabetycy dość często cierpią na nadwagę i otyłość. W walce z tymi schorzeniami stosują preparaty dostępne w sklepach bądź aptekach. Nie powinni wybierać środków z gorzką pomarańczą. Ta substancja zawiera synefrynę, która podwyższa ciśnienie krwi oraz przyspiesza pracę serca. To szczególnie niekorzystne w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie bądź choroby serca, co często zdarza się właśnie u diabetyków.